+389 2 3290 020

info@gps.mk

Philips тестира интернет кој се пренесува преку светлина

internet интернет

Philips тестира интернет кој се пренесува преку светлина

Philips објави дека нивната LiFi, или Light Fidelity, технологија во моментов се тестира во Франција. Li-Fi е технологија за безжична комуникација меѓу уреди која за пренос на податоци користи ЛЕД светла кои се палат и се гасат во период од наносекунди  и се невидливи за човечкото око. За сега, корисниците ќе треба да приклучат специјално […]

Read more
невидлив материјал

Направен е невидлив материјал

Тајна лабараторија во Кина е изградена за масовно производство на најсовремени “супер материјали”, кои го претставуваат претходно невозможното, пишува DailyMail. Лоцирана во Шенжен, лабараторијата произведува различни видови на материјали, вклучувајќи и невидлив материјал кој ги прави сите предмети невидливи. Иако не е објаснето за што ќе се користи невидливиот “метаматеријал”, според кинеските портали и медиуми, веројатно […]

Read more
3d avtomobil 3d автомобил

Првиот автомобил од 3D принтер ќе се вози идната година

Компанијата X Electric Vehicle го лансира својот прв автомобил создаден на 3D печатач. Автомобилот е електричен прототип кој ќе биде прикажан во април, на Саемот за автомобили во Пекинг. LSEV ( low-speed electric vehicles) спаѓа во групата на мали градски возила со две седишта. Сите видливи делови од автомобилот освен шасијата, стаклото и седиштето, се испечатени од 3D […]

Read more
дигитална фарма digitalna farma

Отворена првата дигитална фарма во Србија

Biosens во соработка со земјоделскиот производител Krivaja осмислиле дигитална фарма, во рамките на проектот Antares, кој е финансиран од владата на Србија и ЕУ. Со ова на земјоделците ќе им биде овозможено бесплатно да научат како да ги искористат новите технологии и со нивна помош да го унапредат производството. Ќе имаат можност да научат како да […]

Read more
автономен автомобил убер uber

Автономен автомобил на “Убер” прегази пешак

Жена која ја преминувала улицата надвор од пешачки премин, почина откако ја удрил SUV, автомобил на Убер кој го користи за тестирање на технологијата за автомобили без возач. Несреќата се случила вчера на 19 март во градот Темпи во Аризона, а жената починала во болница од здобиените повреди. Ова е прв пат пешак да настрада […]

Read more
cue robot робот

Робот кој игра кошарка

Cue е робот-кошаркар кој е изграден од вработените на Тојота, и користи AI (вештачка интелигенција) да игра кошарка. Роботот е малку понизок од просечната висина на професионален кошаркар  (висок е 190 cm), но очигледно тоа не му пречи за точни фрлања и погодување на кошот. Наводно тој имитира потези на професионалните кошаркари, што му овозможува да […]

Read more
путин маск

Путин ќе лансира своја мисија на Марс во 2019

Путин најави дека Русија планира да изведе серија вселенски мисии на Марс, од кои првата е планирана да започне во 2019 година, во чии рамки ќе биде лансирано летало без присуство на чоечки екипаж. Првин планираме лансирање на летало без екипаж, а потоа и летало со човечки екипаж. Експедициите ќе бидат во рамки на програмата […]

Read more
мозок

Бизнисмен платил 10.000 долари за да го убијат и да го зачуваат неговиот мозок на интернет

Милијардер од Силициумската долина платил 10.000 долари за да го убијат и да го зачуваат неговиот мозок засекогаш, пишува Evening Standard. Претприемачот Сем Алтман е еден од 25-те луѓе на листата на чекање на компанијата Nectome, која тврди дека може да ја аплоадира содржината на мозокот на секоја личност и да ја зачува на компјутер. […]

Read more
апликација

Aпликација за полагање на возачки испит

70 000 луѓе до сега ја преземале хрватската апликација која овозможува полагањето на возачки испит да биде поедноставно, пишува Poslovni Dnevnik врз база на информации добиени од Porsche Croatia. Стручен тим на компанијата DD3D, во соработка со Автошколата Стубица, креирале апликација наменета за iOS и Android уреди. Платформата нуди директен и едноставен пристап кон учење на сообраќајните правила […]

Read more
дизел diesel

Пет причини зошто дизелите имаат поголем вртежен момент од бензинците

Постојат пет причини зошто дизел моторите имаат поголем момент на сила, според Engineering Explained причините се следниве: – Дизел моторите користат значително поголеми компресиски соодноси, со што клиповите во цилиндрите ги турка поголема сила. –  Дизелите многу порано постигнуваат целосно согорување на смесата, што значи дека експлозијата подолго го турка клипот и создава повеќе корисна работа. – […]

Read more
Falcon Heavy

Инспиративен трејлер за лансирањето на Falcon Heavy

Учесниците на конференцијата South by Southwest (SXSW) што секоја година се одржува во Остин, Тексас, вчера присуствуваа на ненајавен настап на Илон Маск, основачот на Тесла и SpaceX. Тој ненајавен се појави како гостин на предавањето на Џонатан Нолан, авторот на серијата „Westworld“ на HBO. Маск во разговорот на конференцијата најавил дека SpaceX до следната […]

Read more
michelin гуми gumi

Michelin е најценет производител на гуми во светот

Според Brand Finance, Michelin, со 7.93 милијарди долари, е најценет производител на гуми во светот. Bridgestone (минатогодишниот лидер) со 6.992 и Continental со 4.756 милијарди долари, влегуваат во првите три. Во Топ 10 на највредните прозводители на гуми во светот влегуваат Goodyear со 2.175 милијарди долари, Dunlop со 1.984 милијарди, Hankook со 1.590 милијарди, Pirelli со 1.524 милијарди, […]

Read more
solar солар

Нови соларни панели кои собираат енергија од дождовните капки

Тим на кинески инженери создале нов хибриден соларен панел, кој може да собира енергија од капките дожд. Оваа нова технологија го користи трибоелектричниот ефект – одредени материјали покажуваат електрично полнење откако ќе стапат во контакт со конкретен материјал. Клучниот дел од системот е трибоелектричен наногенератор, уред кој создава електричен полнеж од триење на двата материјали […]

Read more
часовници

Поради Србија и Косово дигиталните часовници доцнат 6 минути

Голем број часовници низ Европа доцнат поради тоа што фреквенцијата во електричната мрежа веќе некое време е во пад од нормалните 50 херци. Причина за тоа, како што наведуваваат медиумите, е спорот меѓу Србија и Косово. „Оние кои хронично доцнат не можеа да добијат подобра вест како изговор, во цела Европа радиочасовниците, како и часовниците […]

Read more
читање мисли, mind reading

Научници од Канада развиле систем за читање мисли

Невролози на Универзитетот, во Канада, Скарборо користат вештачка интелигенција за реконструкција на слики, врз основа на перцепцијата на мозокот користејќи податоци собрани од електроенцефалографија.  Во текот на истражувањето учесниците биле приклучени на електроенцефалограм, а на екранот им биле прикажувани разни лица. Во меѓувреме нивната активност на мозокот се снимала, а потоа се анализирала користејќи алгоритми за […]

Read more