+389 2 3290 020

info@gps.mk

Часовникот на Apple ќе може да препознава дијабетес

apple watch дијабетес

Часовникот на Apple ќе може да препознава дијабетес

Со помош на алгоритам, паметниот часовник на Apple сега може да предвиде дијабетес со точност од 85 проценти, според последните истражувања на основачот на Cardiogram, Brandon Ballinger. Студијата е дел од DeepHeart, невронска мрежа која бележи преку 200 милиони мерења. За неа се користени податоци од 14.000 корисници на Apple часовникот. Со помош на сензорот […]

Read more
ehang дрон

Наскоро летечки такси возила

Ehang 184, беспилотно летало за патници, има завршено повеќе од 1.000 тест-летови со и без патници.  Ehang се качил на 300 метри и превезувал лице со тежина од 118 килограми. Со полнење од еден час моделот може да се употребува околу половина час, според веб-страницата на Ehang, неговото производство чини околу 200.000 до 300.000 долари. […]

Read more
wet-дубаи-dubai

Дубаи планира да ја изгради најголемата WET централа

Владата на Дубаи најавила дека планира да ја изгради најголемата WET централа досега во светот. Овие централи го согоруваат отпадот во контролирана околина, а топлината произведена од тоа ја користат за напојување на турбина која создава електрицитет. WET централата ќе се справи со околу 2 милиони тони отпад годишно. Тоа е околу 60 проценти од […]

Read more
фалкон хеви - falcon heavy

„Спејс икс“ ја лансираше најголемата ракета до сега – „Фалкон хеви“

Компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск, основач и извршен директор на „Тесла“, на 6-ти Февруари, точно во 21:45 по наше време, по неколку одложувања во текот на денот, ја лансираше супер тешката ракета-носач „Фалкон хеви“ од вселенскиот центар Кенеди. „Фалкон хеви“ е досега најголемата конструирана ракета со најмалку двапати повеќе носивост од другите слични ракети, која треба […]

Read more
mercedes - geonet gps

Mercedes направил избор од пет најлуксузни автомобили

Германскиот производител на својот YouTube серијал “Best of Benz” – кој често одвојува изненадувачки и забавни факти – направил избор од пет најлуксузни автомобили во историјата на Mercedes-Benz. Од Mercedes 540 K па се до Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé, како еден од најексклузивните модели во автомобилската историја – направен во само 2 примероци. Погледнете го видеото:  

Read more
Commodore 64

Наскоро мини верзија од Commodore 64

35 години по оригиналот (1980-тите), Commodore 64, мини, се враќа со 64 претходно инсталирани игри. Се поврзува со телевизор преку HDMI, сликата на екранот е во формат 4:3, со CRT филтер и графика Pixel Perfect. Конзолата ќе има двe USB порти – за тастатурата и џојстикот.  Уредот е направен од страна на Retro Games и […]

Read more
imbolc

[1 Февруари] Imbolc

Imbolc или Imbolg, исто така наречен ден на Свети Бригид (Brigid’s Day), е галски традиционален фестивал кој го означува почетокот на пролетта. Најчесто се одржува на 1 февруари, или на половина пат помеѓу зимската краткоденица и пролетната рамноденица. Историски гледано, овој ден бил најмногу одбележан низ Ирска и Шкотска. Се прославува со огнови, кои го претставуваат зголемувањето […]

Read more
hitler mercedes

Мерцедесот на Адолф Хитлер не успеа да се продаде на аукција

Mercedes-Benz од 1939 година, кој бил сопственост на Адолф Хитлер, не успеа да се продаде на аукција, иако заинтересираните купувачи достигнале понуда и до седум милиони долари на аукцијата. Автомобилот е еден од само четири такви модели што некогаш биле произведени и требаше да се продаде на аукција во Аризона. Објавен како историски најзначаен автомобил кој […]

Read more

Адаптибилни светла ќе ја подобрат безбедноста на патиштата

LED светлата на Continental автоматски ја менуваат формата и јачината на светлината. Во иднина, предните фарови на автомобилот автоматски би можеле да ги откриваат и осветлуваат пешаците и другите учесници во сообраќајот, па дури и проектираните премини и знаците за предупредување на патот, за да помогнат во намалувањето на несреќите. Гигантот Continental заедно со компанијата специјализирана […]

Read more
паметна енергетска мрежа

“Паметна” енергетска мрежа

Во 2018 година, производителите на автомобили не само што сакаат да продаваат автомобили, туку и сакаат да ви продадат сосема нов начин на живеење. Tesla е познат по изработката на електрични возила, но основачот Илон Маск исто така сака да им ги приклучи на електричните автомобили домашната батерија Tesla Powerwall 2 и соларните панели на […]

Read more

Првата дигитална регистарска табличка

Во последните неколку години, автомобилите се во постојан процес на трансформација. Тесла создаде автопилотни и целосно електрични возила. Автомобили што можат да летаат станаа достапни за јавноста и се подготвени за тестирање низ целиот свет. Сепак, еден елемент од транспортот во светот остана релативно непроменет: регистарската табличка. Од 1903 година, оваа тенка метална ознака за […]

Read more
cruise av

Cruise AV – автомобил без волан и педали

General Motors штотуку не донесе поблиску до иднина со својот Cruise AV, самоуправувачки автомобил, базиран на Chevrolet Bolt. Во моментов General Motors очекува дозвола од Министерството за транспорт на САД за производство на околу 2.600 возила. Освен федерални, на оваа компанија ќе и бидат потребни и дозволи од поединечните држави доколку сакаат ова возило да го пласираат […]

Read more
левата страна

Зошто во некои земји автомобилите се возат по левата страна?

Околу 35% од светското население возат од левата страна, и тоа претежно се стари британски колонии. Во минатото, скоро сите патувале на левата страна од патот бидејќи тоа била најразумната опција за феудалните, насилни општества. Бидејќи повеќето луѓе се десничари, мечувачите повеќе сакале да се движат со своите кочии на левата страна и да ги […]

Read more
BMW

Систем за комуникација помеѓу возилата на BMW

Возилата на BMW со систем за директна комуникација на патот, за размена на информации за моментален застој во сообраќајот, услови на патот, итн. Дали фаровите се вклучени? Со која брзина функционираат бришачите на шофершајбната? Што известуваат ABS сензорите? Денешните BMW автомобили се опремени со широк спектар на асистентски системи и сензори кои постојано го следат […]

Read more

Вештачка интелигенција во автомобилите на Hyundai и Kia

Во 2019 година, автомобилите на двата најголеми корејски производители на автомобили, Hyundai и Kia ќе вклучуваат вградени виртуелни асистенти со AI (вештачка интелигенција). За изградба на паметни асистенти во возилата, ќе искористат технологија создадена од SoundHound, компанија за идентификација на музика која од неодамна се повеќе се фокусира на градење на софтвер за AI, слични […]

Read more