+389 2 3290 020

info@gps.mk

Category: Вести

Geonet GPS > ВЕСТИ > Вести
Астон Мартин

Луксузен концепт на авион на брендот Астон Мартин

Британскиот бренд Астон Мартин неодамна го претстави својот нов проект за иновативен луксузен авион со можности за вертикално полетување. Новиот луксузен вид на авио транспорт е наречен Volante Vision концепт и развиен е во соработка со Кренфилд Универзитетот, Институтот за аеронаутика и брендот Rollce Roys со цел да внесе стил и шик детали во личниот […]

Повеќе
EMAG Belgrade Mensа

Белград идната недела ќе биде „најпаметниот“ град во светот

Во Белград ќе се одржи најголемиот годишен собир на европските членови на Mensа, организацијата која ги обединува луѓето со коефициент на интелигенција повисок од 148, на кој ќе присуствуваат повеќе од 500 нејзини членови од 38 земји, пишува Иновативност. Како што е најавено од Mensa Србија, во Белград во среда ќе пристигнат членовите на Mensа […]

Повеќе
робот centauro

Робот спасува животи во сериозни несреќи

Тим создаде робот кој ќе работи во случаи на сериозни несреќи. Centauro е робот создаден од Istituto Italiano di Technologia. Тој е висок 1.2 метри, тежок 90 килограми и има 4 нозе. Неговата намена е да работи во случаи на сериозни несреќи заради можноста да се движи на нерамен терен и да пренесува голема тежина. […]

Повеќе
flight costume inspired from iron man

Прв костим за летање на млазен погон инспириран од Iron Man

Трговецот Ричард Браунинг, основач на стартап компанијата „Gravity Industries“ демонстрираше неверојатна способност на својот производ – летачко одело на млазен погон. Оделото е составено од делови принтани со 3D технологија, а летањето го овозможуваат пет млазни поставени на грбот и рацете на пилотот. Дизајнот е испириран од суперхеројот од универзумот на Марвел – Iron Man. Во разговор со […]

Повеќе
5G град

Samsung го претстави својот 5G град

Samsung креираше “5G City” за да демонстрира одредени аспекти на претстојната ера на 5G, каде што работите низ целиот свет ќе бидат поврзани  со 5G комуникациска мрежа. “5G City” се наоѓа во рамките на “Digital City” (Дигиталниот град) на Samsung Electronics во Сувон, Кореа, и е составен од три дела: “5G Stadium”, “5G Connectivity Node” и […]

Повеќе
hyundai

Hyundai отвори виртуелен салон за автомобили на Amazon

Hyundai и Amazon ги здружија силите за да направат витруелен салон за автомобили во делот за продажба на автомобили Amazon Vehicles, пишува Engadget. „Оваа соработка со Amazon на купувачите им дава можност да добијат информации за возилата на Hyundai на начин кој ќе ги исполни нивните очекувања. Hyundai и дилерите на нашите автомобили го модернизираат начинот на […]

Повеќе
rimac automobili тестира беспилотни возила во загреб

Rimac Automobili тестира беспилотни возила по улиците во Загреб

Rimac Automobili објави видео на кое се гледа беспилотен автомобил кој се тестира по улиците во Загреб, пренесува Zimo. „Нашиот тим за автономно возење стартуваше своја флота возила за истражување за да се забрза развојот на системите за автономно возење и заштитниот знак на C-Tw – инструкторот за возење. Флотата ќе се состои од повеќе типови возила за […]

Повеќе
робот-лебарка

Rolls-Royce направи робот-лебарка кој ќе ги поправа моторите на авионите

Компанијата Rolls-Royce направи минијатурен робот-лебарка кој ќе ги поправа авионските мотори. Роботот е опремен со камера и 3Д скенер, па ќе им овозможи на инженерите далечински да ги проценат проблемите пред да се обидат да го поправат. Роботот-лебарка познат под името SWARM е една од четирите технологии кои се развиваат со цел да се задоволат […]

Повеќе
Научници открија начин да добијат гориво од морската вода само со помош на светлина

Откриен начин за добивање гориво од морската вода само со помош на светлина

Откриен е начин на добивање водородно гориво, со помош на нов наноматеријал и морската вода, кој значително ќе ја намали зависноста од фосилни горива, пишува Иновативност. Тимот научници од Флорида тврдат дека новиот метод е особено погоден за земјите кои имаат голем број на сончеви денови и морска вода. Тие и претходно се обидоа да добијат водород […]

Повеќе
автомобили

Штетните емисии од производството на автомобили во Европа намалени за 24 отсто

Од производството на автомобили во Европа, штетните емисии за осум години се намалиле за 24 отсто, иако годишно се составуваат повеќе од пет милиони, пишува USB. Причината за ова е користењето на различни горива и зелена енергија. Минатата година 17 милиони автомобили биле произведени во Европа, а за нивното склопување било потрошено 31 отсто помалку […]

Повеќе
технологија

САД развиваат технологија која на војниците ќе им овозможи со мисли да ги контролираат роботите

Истражувачкиот дел од Пентагон работи на проект кој има за цел да создаде мост меѓу луѓето и машините. DARPA ќе ги избере тимовите кои ќе развиваат неурален интерфејс како дел од новата програма N3 со цел развој на системи кои на војниците ќе им овозможат да примаат и да испраќаат информации со помош на мозочни […]

Повеќе

Автомобил кој се управува со мисли, наменет за лицата со посебни потреби

Демонстриран е иновативен автомобил кој се управува со мисли и е наменет за лицата со посебни потреби. Автомобилот е развој на Државниот универзитет Лобачевски (ННГУ) во Нижни Nовгород со поддршка на петербургскиот институт за роботехника и кибернетика ЦНИИ. Претставува  компактно градско возило со должина помала од три метри, опремено со уникатен систем за симнување на сигнали […]

Повеќе
Велосипедот YERKA

Велосипед кој е отпорен на крадци

Велосипедот YERKA е идеја на тројца млади претприемачи, а неодамна тие ја претставија и втората верзија на нивната иновација YERKA V2. Втората верзија е редизајниран и побезбеден велосипед. Системот за безбедност на велосипедот овозможува заклучување на велосипедот за само неколку секунди. Направен е од засилен челик, за кој секој крадец ќе размисли двапати пред да се обиде […]

Повеќе

Кинезите направија ласерска пушка како од филмовите

Кинеските научници развиле прототип на ласерска пушка, каква што до сега гледавме само во научно-фантастичните филмови.   Научниците ласерското оружје го нарекле ZKZM-500 и по димензиите е речиси иста како познатата автоматска пушка АК-47, позната како Калашњиков, а неговата главна особина е тоа што може од 800 метри практично да запали човек. Но сепак тие […]

Повеќе
првиот автомобил

Се продава реплика од првиот автомобил во светот

Benz Patent-Motorwagen е возило кое се смета за првиот автомобил во светот, создаден во 1885 година, бил продаден за тогашни 600 марки, што денеска изнесуват околу 3.500 евра. Автомобил го изработи Карл Бенц во 1885 година, а за пошироката јавност автомобилот бил достапен во јули 1886 година, а во следните шест години направени се околу 25 вакви возила. Patent-Motorwagen за […]

Повеќе