+389 2 3290 020

info@gps.mk

Category: Вести

Geonet GPS > ВЕСТИ > Вести

Интересни факти за моторциклите (втор дел)

Во продолжение на првиот дел, ќе ви откриеме уште некои интересни факти за моторциклите кои можеби не сте ги знаеле:     Кој е најдолгиот мотор кој некогаш бил изграден? Според Гинисовата книга на рекорди, најдолгиот мотор што некогаш бил изграден бил долг 26,29 метри. Таа е создадена од Bharat Sinh Parmar од Индија. Мотоцикл […]

Повеќе

Интересни факти за моторциклите (прв дел)

Мотоцикли се меѓу еден од најповолните форми на транспорт, било тоа дали е за во градскиот метеж или на отворено. Во прилог прочитајте повеќе интересни факти (прв дел):     Историјата на мотоциклите започнува во втората половина на 19 век. Постојат околу 200 милиони мотори кои се во употреба низ целиот свет, просечно околу 33 […]

Повеќе

Највелосипедски градови во Европа

Најдобар начин да се избегне метежот и да се стигне побрзо до посакуваната локација е со велосипед. Поради подигнатите цени за гориво и со цел за да се зачувува животната средина, велосипедизмот стана модерен и е дел од културата. Возењето велосипед е лесен, достапен и здрав начин на живот кој е прифатен и охрабрен низ […]

Повеќе

Пицата од Domino’s ќе ви ја доставуваат роботи!

Синџирот за пица, Domino’s објави во понеделникот (17-ти јуни) дека влегува во партнерство со Nuro, робот – технологија за испораката, најпрво за тестирање и потоа и за користење на своите роботи за транспорт на пици од продавница во Хјустон. Пицата ќе бидат испорачани во Nuro R2, беспилотно возило во форма на тостер со полици за […]

Повеќе

Ем луксузни, ем економични..

Електричните автомобили се повеќе и повеќе се барани на пазарот. Со напредна технологијата и со издржливоста на нивните батерии стануваат се популарни. Тие се добро дизајнирани, економски загрижени, безбедни за животната средина, и некои од нив се и луксузни.  Луксузните електрични автомобили стануваат се побарани од страна на љубителите на добри автомобили. Погледнете ја листата […]

Повеќе

Кој автомобили се најскапи за одржување?

Купувањето автомобил е една голема инвестиција, но некогаш одржувањето знае да биде исто така многу скапо. Покрај цената што игра важна улога во изборот на автомобил, друг клучен фактор што треба да се разгледа е износот на парите што ќе ги потрошите за одржување и поправки со текот на времето. Дознаете кои автомобили се најскапи […]

Повеќе

Топ 10 листа на најдобри филмови со автомобили

Секој пат кога Холивуд издава нов филм, листата на најдобри филмски филмови на сите времиња се менува. Погледнете ја Топ 10 листа на најдобри филмови со автомобили на сите времиња – 1. Rush (2013)   2. Drive (2011)   3. Fast & Furious 6 (2013)   4. Ronin (1998)   5. Transporter 2 (2005)   […]

Повеќе

Проверете дали спаѓате во групата на лоши возачи?

Нема сомневање дека на овој свет не му недостигаат лоши возачи. Лошите возачи секогаш излегуваат од нигде и никаде и знаат да ви го попречат патот и да ви го променат расположението. Еве некои ситуации кој сите не вадат од контакт: Промена на брзината – Првично, возат брзо, потоа успоруваат, а по триесет секунди се […]

Повеќе

Тесла сопственикот има да ви понуди нешто интересно

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск, откри дека претстојниот пикап камион на неговата компанија ќе има почетна цена од 49.000 долари – можеби и пониска.     Новиот пикап лансиран од страна на Тесла им создаде некои проблеми за конкурентите Rivian. Електричниот Rivian R1T доби пофалби од целиот свет минатата година. Но неговата цена изнесува […]

Повеќе

Што прво да направите откако ќе добиете возачка дозвола?

Добивање на возачка дозвола е успех. Многу е важно новите шофери да го третираат возењето како привилегија што доаѓа со голема одговорност. Прочитајте некои совети кои се битни, кои ќе ве направат искусен шофер:   1. Запознајте го вашиот автомобил – откако ќе ја добиете возачката дозвола, како прв чекор што треба да направите е […]

Повеќе

Признаена е грешката за две големи авионски несреќи

Boeing 737 Max авионите се вклучени во две неодамнешни воздушни трагедии; во октомври 2018 година, авионска несреќа во Лион авион каде што загинаа 189 животи во близина на Џакарта, Индонезија, и во март 2019 година, несреќата на Ethiopian Airlines каде загинаа 157 патници.     По две смртоносни несреќи на својот 737 Max, во кој […]

Повеќе

Такси – авион.. зошто да не.

Uber го избра Мелбурн како трет град за програмата за воздушни такси, приклучувајќи се на Далас и Лос Анџелес. Така што, зголемената мобилност на воздухот ќе помогне во намалувањето на застојот во сообраќајот во градовите. Тест летовите треба да започнат од 2020 година, со цел да започнат со комерцијални операции од 2023 година. Uber Air […]

Повеќе

Што значат логоата на автомобилите

Сите знаеме дека секоја автомобилска компанија има единствено лого или амблем како заштитен знак, но дали некогаш сте се прашувале за сториите зад неа? Дали некогаш сте прашале зошто логото на Audi изгледа како да е инспирирано од Олимпијадата? Audi – Логото на Audi се 4 прстени што претставуваат соединување на четири компании, така што […]

Повеќе

Како настанаа имињата на познатите автомобилски марки (втор дел)

Во продолжение на првиот дел, за тоа како најпознатите автомобилски марки ги добија нивните имиња: BMW BMW започна со работа во 1912 година, се формира со спојување на 3 германски компании. Името на компанијата BMW е акроним на Bayerische Motoren Werkе.  Водејќи до, и за време на светските војни, BMW првично произведуваше мотори за воени […]

Повеќе

Како настанаа имињата на познатите автомобилски марки (прв дел)

Повеќето од вас сигурно не знаат како потекнало името на колата што ја возите. Дали вашиот автомобил зад себе крие интересна приказна, откријте: Mercedes Еден богат банкар и спортист од Виена, Емил Јелинек, беше многу фасциниран од успехот на Daimler Motors во тркачките натпревари. Па тој купил акции во Daimler во 1890-тите и ставил огромна […]

Повеќе