+389 2 3290 020

info@gps.mk

Ферари лансираше изложба за легендата на Формула 1

Geonet GPS > ВЕСТИ > Вести > Ферари лансираше изложба за легендата на Формула 1

Тркачкиот возач Михаел Шумахер има посебно место во Ферари и неговата историја, а неговата кариера е обележана со рекорден број на успеси. Во извонредната рекордна Ф1 кариера на Шумахер тој освои уште седум светски титули, 91 победи и 155 подиуми.

Специјална почит кон Шумахер – веројатно најуспешен во историјата на спортот – беше организиран од страна на Музејот на Ферари во корпоративниот штаб во Маранело, Италија. Настанот се одржуваше во чест на неговиот 50-ти роденден.

 

Ферари велат дека изложбата е наменета како прослава и знак на благодарност до најуспешниот возач на сите времиња. Централната хала или Халата на победите, во која се изложени некои од најважните ‘седишта’ на Ферари. Тие се движат од F310 од 1996 година, со што Шумахер освои три титули во својата прва сезона со Prancing Horse, до F399, автомобилот што му ја даде титулата на конструктор во 1999 година.

Исто така на емисијата се рекордерите F2002 и F2004 и 248 Ф1 од 2006 година, во која тој триумфираше во Кина за неговата 72-та и последна победа со Ферари.

 

 

Здравствената состојба на Шумахер е лоша од 2013 година, кога претрпе трауматична повреда на мозокот за време на скијачка несреќа. Неговото семејство и претставници велат дека неговата здравствена состојба е приватна работа.