+389 2 3290 020

info@gps.mk

Мерцедесот на Адолф Хитлер не успеа да се продаде на аукција

Geonet GPS > ВЕСТИ > Вести > Мерцедесот на Адолф Хитлер не успеа да се продаде на аукција
hitler mercedes

Mercedes-Benz од 1939 година, кој бил сопственост на Адолф Хитлер, не успеа да се продаде на аукција, иако заинтересираните купувачи достигнале понуда и до седум милиони долари на аукцијата.

Автомобилот е еден од само четири такви модели што некогаш биле произведени и требаше да се продаде на аукција во Аризона.

Објавен како историски најзначаен автомобил кој некогаш бил понуден за јавна продажба, од Worldwide Auctioneers, со седиште во Аризона, издадоа 54 страници документи, за кои велат дека докажуваат дека “Супер Мерцедесот” бил нарачан од, произведен за, и употребен од Адолф Хитлер.

мерцедесот на хитлер

Речиси 80 години стариот кабриолет бил запленет од американската војска во Франција по завршување на Втората светска војна. Автомобилот сменил неколку сопственици, пристигнал до музејот во Лас Вегас, а американските медиуми веруваат дека е моментално во сопственост на анонимен Русин, од 2009 година.

Автомобилот има шофершајбна отпорна на куршуми и е придвижуван од силен 7.7-литарски мотор со осум цилиндри. Во светот, аукционистите велат дека автомобилот на Хитлер е способен да надмине 160 километри на час – значајно достигнување во тоа време. Хитлер со овој модел учествувал на неколку нацистички паради во периодот помеѓу 1939 до 1941 година. 

мерцедесот на хитлер

Години по војната, возилото било донирано на американските ветерани, каде што било користено во американските воени паради. Подоцна било оставено во гаража неколку години пред повторно да се открие во 1976 година. По обемна реставрација, возилото било изложено во Историскиот антички музеј за автомобили во Чикаго, а потоа се продава на сопственикот на казино и хотел во Кралската палата во Лас Вегас. Подоцна завршило во рацете на европски сопственик на неколку класични Мерцедес автомобили.

Иако понудата од 7 милиони долари не ја исполнила резервната цена на продавачот, аукциската куќа објавила дека приватни преговори за продажба ќе продолжат по аукцијата.

мерцедесот на хитлер