+389 2 3290 020

info@gps.mk

Објавен е списокот со номинираните за најдобар „Европски автомобил на годината“.

Објавен е списокот со номинираните за најдобар „Европски автомобил на годината“.

Секоја година, професионално жири на автомобилски новинари избира Европски автомобил на годината. Објавен е краткиот список за наградата „Европски автомобил на годината“ во 2020 година, во кој се наоѓаат седумте автомобили, кои ќе продолжат на конечното гласање на почетокот на следната година. Церемонијата за доделување награди за прогласување на победникот ќе се одржи на 2 […]

Повеќе

Автомобил со 6 тркала..

Италијците се познати по своите супер-автомобили како Lamborghini, Ferrari, Maserati, Bugatti…но оној што веројатно не сте го чуле е Covini 6SW. Covini е мал италијански производител на суперавтомобили со голем потенцијал кои направија автомобил кој има 6 тркала – напред се четири, а назад се стандардно две.     Па, зошто да ставите четири тркала на […]

Повеќе

BMW се пошегува на сметка на Tesla

Ако го пропуштивте моментот на „срам“, кога метална топка беше фрлена кон предниот и задниот страничен прозорец на Tesla Cybertruck за време на нејзиното откривање, каде што демонстрациите не поминаа како што беше планирано, а челичната топка фрлени на прозорците на камионот за време на презентацијата во живо завршија со пукање на стаклата. Погледнте ТУКА […]

Повеќе

Најскапите електрични автомобили направени досега..

Електричните автомобили растат во популарност. Најдобрите електрични автомобили се забавни за возење, крајно тивки, немаат штетни емисии и се ефтини за работа. Tие можат да бидат напојувани со чиста, обновлива енергија и затоа расте бројот на целосно електрични возила на пазарот. Покрај тоа, електричните автомобили се поефикасни од бензинските автомобили и чинат помалку за ракување […]

Повеќе

Најдоброто од Ауди

Фактот дека, во изминатите 50 години, оваа компанија се натпреварува директно против најголемите германски луксузни автомобили на пазарот, кажува сè. Ауди е автомобилски гигант со значителен удел во скоро секој луксузен сегмент во индустријата. Со модели како што се легендарниот Quattro и воодушевувачкиот R8, Ауди беше посакуван меѓу ентузијастите на автомобили за својата стилска комбинација […]

Повеќе

Одделот за полиција во Дубаи први ќе го добијат Tesla Cybertruck

Одделот за полиција во Дубаи ќе добие Tesla Cybertruck, според неодамнешниот твит. Обединетите Арапски Емирати се едни од најбогатите земји на планетата, и нивното полициско одделение има традиција да поседува флота возила како што се Ferrari, Lamborghini, Bugatti.. Најновата аквизиција во Дубаи беше најјавена пред неколку дена на Твитер профилот на Dubai Police. На Твитот се вели […]

Повеќе

Забавни факти за Volkswagen

Volkswagen е огромно име на бренд кој постои многу, многу години. Volkswagen е уникатен по перформансите и естетиката што ја инсталираат во нивните автомобили. Оваа гигантска компанија е еден од најуспешните производители на автомобили во историјата на автомобилската индустрија. Зборот „Volkswagen“ значи „автомобил на луѓето“ на германски јазик, што е соодветно име. Кога станува збор […]

Повеќе

10 најразочарувачки модели на Кадилак

Историјата на Cadillac може да се проследи уште на почетокот на 18 век и може да биде познат како еден од најистакнатите американски брендови на автомобили. Cadillac го доби името на основачот на Детроит, францускиот истражувач Антоан де ла Моти Кадилак. Во своите 117 години постоење на пазарот, Cadillac имаше некои добри и некои лоши претставувања […]

Повеќе

Што да правите доколку се наоѓате во автомобил за време на земјотрес???

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди синоќа Албанија, а потресот се осети и низ цела наша држава. Земјотресот е секогаш неочекуван и би сакале да ви дадеме совети, доколку се наоѓате во автомобил за време на земјотрес, што да направите: Прво, останете смирени – Се разбира, не е лесно да […]

Повеќе

Експериментот на Елон кој го кошташе 770 милиони долари..

Главниот извршен директор на „Тесла“, Елон Маск, во четвртокот вечерта се појави на сцената во Лос Анџелес за да се пофали со својот првиот електричен пикап на компанијата. Како и сите маркетиншки акробации од Мaск, привлечниот настан беше многу очекуван, но не одеше се според планот.     Елон Мaск, тврдејќи дека Cybertruck ќе има […]

Повеќе

Што ќе направите доколку си најдете мечка во вашиот автомобил? (ВИДЕО)

Во хорор филмовите една од пострашните сцени е кога ќе седнете во автомобил и кога на ретровизор ќе ви се појави непознато лице со маска… Епа сега ќе ви разкажеме случка, но со мече.. и не е страшна. Сигурносните камери убаво ја доловиле цела ситуација, каде што мечка доаѓа до автомобилот, прво го душка и […]

Повеќе

Кои спортисти ја имаат највредната автомобилска колекција..

Покрај секојдневните тешки тренинзи, спортистите имаат време и за друго хоби. Најчестото и омиленото хоби кај повеќето е колекционери на автомобили. Брзите автомобили им се слабост па мораат да ги имаат најдобрите. Сите легенди на оваа листа имаат едно заедничко нешто: вистинска страст за автомобилите. Па, доколку сте љубител на спортот, има шанса да го […]

Повеќе

Најбезбедните и најнебезбедните автомобили

Сакате сигурен автомобил? Секако дека да.. Consumer Reports направија истрашување која марка на автомобили ги има најбезбедните. И покрај тоа што редизајнираните возила се сосема нови модели, често се случува да некој постар модел се покажал подобро. Јапонските и корејските брендови се секогаш на врвот во ваквите истражувања, додека пак на дното на оваа листа […]

Повеќе

Првата фабрика на Тесла во Европа ќе биде во…

Тесла планира да инвестира до 4 милијарди евра (4,4 милијарди американски долари) во новата фабрика за електрични автомобили близу Берлин, објавија германските медиуми минатата недела. Масивниот проект е предвиден да донесе илјадници работни места во областа. Изградбата е предвидена да започне на почетокот на 2020 година.     Фабриката треба да биде изградена во градот […]

Повеќе

Повеќе за Формула 1…

Вчера заврши уште еден дел од спектаклот наречен Формула 1 на кој како најдобар се издвои Max Verstappen.     Формула 1 е најнапредно технолошки и една од најопасни авто-трки во светот. Автомобилите во Формула 1 се дизајнирани и изградени со последната технологија – технологија која е тајна како најнапредните воени проекти. Формула 1 не се […]

Повеќе