+389 2 3290 020

info@gps.mk

3D селфи фотографии

3d селфи фотографии

3D селфи фотографии

Sony објави неколку нови функции на апликацијата 3D Creator, од кои едната е можноста за правење на 3D селфи фотографии. Новото ажурирање на 3D Creator обезбедува и подобрен квалитет на слика, како и подобра резoлуција. Апликацијата работи на Android 8.0 Oreo, a и покрај тоа што 3D Creator се потпира на камерата на паметниот телефон, сервисот доаѓа во форма на посебна […]

Повеќе
3D пешачки

Скопје го доби првиот 3D пешачки премин

Јавното претпријатие „Улици и патишта“ почнува проект за исцртување на 3D пешачки премини на скопските улици. Деновиве почнаа со цртање на првиот тридимензионален пешачки премин на улицата „Самоилова“ кај Музејот на современата уметност. Според планот предвидена е ваква зебра и на улицата „Борис Сарафов“, каде минатата недела беше прегазено 10 годишно дете. Потоа меркава ќе се […]

Повеќе
владимир путин

Подготвена е за Путин – моќната претседателска лимузина ги помина сите тестови

Линијата луксузни лимузини и теренци наречени „Кортеж“, создадени под иницијатива на рускиот претседател Владимир Путин, ги помина краш-тестовите и наскоро една од нив ќе биде подготвена за рускиот претседател. Иницијативата беше објавена пред неколку години, со цел претседателот да има свое посебно возило, но истовремено и да се развива линија за другите високи државни функционери, вклучувајќи […]

Повеќе
besmrtni

Луѓето родени по 1970 година ќе може да станат бесмртни

Според футорологот Иан Пирсон луѓето родени по 1970 година ќе можат да живеат вечно. Тој предвидува дека  до 2050 година луѓето би можеле да ги надминат ограничувањата на физичкото тело, објави Daily Mail. Генетското инжинерство може да се искористи за да се забави процесот на стареењето и создавање на лабараториски ткива, органи и делови од телото. Напредната […]

Повеќе
дигитален свет

Што се случува на интернет во само 60 секунди

Интересен извештај на Digital Economy Compass за брзината на движење на дигиталниот свет во 2017 година. Сортирале интеракции што се случувале во само 60 секунди. За 60 секунди преку Google се направени 3.8 милиони пребарувања, на Twitter се објавени 350.000 “твитови”, на Facebook се објавени 243.000 фотографии а 65.000 на Instagram, на LinkedIn се отворени 120 нови профили. На Dropbox се […]

Повеќе
вградување плин

Дали со вградување плин се оштетува моторот?

За вградување на плин потребно е моторот да биде фабрички прилагоден за плинска инсталација. Ова е потребно бидејќи напојувањето со плин воопшто нема функција за ладење на вентилите, со што обичните вентили и нивните седишта се осетливи на оштетувања, пишува USB. Преминот на бензинот од течна во гасовита стостојба има голема потреба од кислород на висока […]

Повеќе
гаџет

Нов гаџет за комуникација со уреди, без говорна команда

Истражувачи од MIT Media Lab создале гаџет, наречен AlterEgo, за комуницирање со компјутер без зборување. Кога и да помислиме на некој збор, пред да го изговориме сигналите за него стигнуваат до мускулите кои ја контролираат устата и кои можат да бидат забележани од исклучително чувствителен компјутер. Уредот има 7 електроди позиционирани околу устата кои ги фаќаат […]

Повеќе
space hotel првиот хотел во веселената

Луксузниот вселенски хотел ќе биде лансиран во 2021 година

Американската компанија Orion Span планира да го изгради првиот луксузен хотел во вселената, и би требало да ги прими заинтересираните “туристи” во 2022 година. Aurora Station ќе може да прими шест гости истовремено, вклучувајќи ги и двајца членови на екипажот. Тие освен што ќе се грижат да им биде удобно на туристите, членовите на екипажот ќе водат […]

Повеќе
робот адвокат

Студент измислил апликација – робот адвокат – кој ќе се погрижи речиси постојано да купувате ефтини авионски карти

Студент од факултетот Станфорд, Џошуа Броудер, измислил апликација која претставува робот адвокат. “DoNotPay” – апликацијата им помага на клиентите на тој начин што наоѓа пропусти во законот во случај кога резервирале лет или хотел и во меѓувреме цената се намалила. Роботот адвокат исто така може да помогне и доколку Вашиот лет е откажан, авио-компанијата го изгуби […]

Повеќе
Finetza

Finetza – луксузна “куќа на тркала”

Kомпанијата “Indias Pinnacle Specialty Vehicles” го создала моделот Finetza – луксузна “куќа на тркала”. Возилото е означено како прва куќа на тркала на компанијата. Моделот однадвор изгледа робусно, додека ентериерот е удобен и е дизајниран луксузно. Pinnacle е базиран на моделот Force Motors Traveller кој во суштина е комерцијално комбе или мал автобус, идеален за надградба […]

Повеќе
читање мисли

Новата машина за читање мисли може да ги преведе вашите мисли и да ги прикаже како текст

Научници развиле машина за читање на мисли, која може да ги преведе мислите и веднаш да ги прикаже како текст. Тие тврдат дека машината е со точност од 90% или повеќе и дека таа функционира со толкување на согласките и самогласките во нашите мозоци. Научниците веруваат дека машината може еден ден да им помогне на пациентите […]

Повеќе
еко автобус

Скопје доби Мерцедес еко автобус

Директор за продажба на комерцијални возила на „Мак аутостар“ и градоначалникот  Петре Шилегов потпишаа договор за пробно користење на автобус на гас од марката Mercedes во градскиот превоз. „Скопје заслужува автобуски превоз кој нема да загадува, ќе биде енергетски ефикасен и кој во целост ќе излезе во пресрет на потребите на граѓаните коишто го користат. За […]

Повеќе
паметни семафори

Паметни семафори кои ќе собираат податоци за сообраќајот и временските услови

Во наредните неколку години околу 1.200 семафори низ Виена ќе бидат опремени со 10.000 сензори, кои ќе собираат податоци за сообраќајот, околината и временските услови. Семафорите ќе користат Интернет и ќе имаат постојано напојување со струја. Тие ќе комуницираат меѓусебно, но и ќе испраќаат важни информации на паметните телефони и навигациските системи. Преку нив постојано […]

Повеќе
lite phone 2

Анти-смартфон за оние кои сакаат да одморат од социјални мрежи

Lite Phone 2 е “анти-смартфон”, создаден од американската компанија Lite. Телефонот со големина на кредитна картичка нема пристап до интернет и останатите погодности кои ги имаат другите смартфони. Lite Phone 2 има нови опции и е со повеќе можности од неговиот претходник. Некои од подобрените функции му се аларм, поголем звучник, USB-C конектор за полнење и многу моќна […]

Повеќе
GoPro

Наскоро GoPro Hero по пристапна цена

GoPro планира сопствено „ресетирање“ по неколку тешки деловни години кои ги имаше компанијата. Еден од чекорите во оваа насока е буџетската акциона камера GoPro Hero, која ќе се продава по цена од 199 долари, пишува “Dodaj Gas”. Хардверските можности на камерата се послаби од вообичаените GoPro модели. Наместо добро познатиот GP1 прилагоден процесор (кој го […]

Повеќе