+389 2 3290 020

info@gps.mk

Штетните емисии од производството на автомобили во Европа намалени за 24 отсто

автомобили

Штетните емисии од производството на автомобили во Европа намалени за 24 отсто

Од производството на автомобили во Европа, штетните емисии за осум години се намалиле за 24 отсто, иако годишно се составуваат повеќе од пет милиони, пишува USB. Причината за ова е користењето на различни горива и зелена енергија. Минатата година 17 милиони автомобили биле произведени во Европа, а за нивното склопување било потрошено 31 отсто помалку […]

Повеќе
технологија

САД развиваат технологија која на војниците ќе им овозможи со мисли да ги контролираат роботите

Истражувачкиот дел од Пентагон работи на проект кој има за цел да создаде мост меѓу луѓето и машините. DARPA ќе ги избере тимовите кои ќе развиваат неурален интерфејс како дел од новата програма N3 со цел развој на системи кои на војниците ќе им овозможат да примаат и да испраќаат информации со помош на мозочни […]

Повеќе

Автомобил кој се управува со мисли, наменет за лицата со посебни потреби

Демонстриран е иновативен автомобил кој се управува со мисли и е наменет за лицата со посебни потреби. Автомобилот е развој на Државниот универзитет Лобачевски (ННГУ) во Нижни Nовгород со поддршка на петербургскиот институт за роботехника и кибернетика ЦНИИ. Претставува  компактно градско возило со должина помала од три метри, опремено со уникатен систем за симнување на сигнали […]

Повеќе
Велосипедот YERKA

Велосипед кој е отпорен на крадци

Велосипедот YERKA е идеја на тројца млади претприемачи, а неодамна тие ја претставија и втората верзија на нивната иновација YERKA V2. Втората верзија е редизајниран и побезбеден велосипед. Системот за безбедност на велосипедот овозможува заклучување на велосипедот за само неколку секунди. Направен е од засилен челик, за кој секој крадец ќе размисли двапати пред да се обиде […]

Повеќе

Кинезите направија ласерска пушка како од филмовите

Кинеските научници развиле прототип на ласерска пушка, каква што до сега гледавме само во научно-фантастичните филмови.   Научниците ласерското оружје го нарекле ZKZM-500 и по димензиите е речиси иста како познатата автоматска пушка АК-47, позната како Калашњиков, а неговата главна особина е тоа што може од 800 метри практично да запали човек. Но сепак тие […]

Повеќе
првиот автомобил

Се продава реплика од првиот автомобил во светот

Benz Patent-Motorwagen е возило кое се смета за првиот автомобил во светот, создаден во 1885 година, бил продаден за тогашни 600 марки, што денеска изнесуват околу 3.500 евра. Автомобил го изработи Карл Бенц во 1885 година, а за пошироката јавност автомобилот бил достапен во јули 1886 година, а во следните шест години направени се околу 25 вакви возила. Patent-Motorwagen за […]

Повеќе
Oculus Go

Виртуелните очила Oculus станаа достапни во Европа

Виртуелните очила Oculus, кои беа објавени во октомври 2017, сега се и официјално достапни за потрошувачите во Европа. Oculus Go очилата се разликуваат од останатите очила за виртуелна реалност по тоа што можат да функционираат сосема независно, без да бидат поврзани со паметен телефон или компјутер. За очилата, кои претходно беа достапни само во САД, […]

Повеќе
Бил Гејтс

Бил Гејтс има план да искорени една смртоносна болест

Бил Гејтс со цел да стави крај на маларијата, смртоносната болест која се пренесува преку каснување од комарец, ќе вложи четири милиони долари во проект за создавање на генетски модифицирани комарци. Планот е да се создадат генетски модифицирани комарци, кои меѓусебе ќе се уништуваат преку секс. Ќе се модифицираат само машките комарци кои ќе се размножуваат со […]

Повеќе
летачки моторцикли

Полицајците во Дубаи наскоро и со летачки моторциклки

Полицијата во Дубаи, која се смета за една од најнапредните во светот, веќе имаат автоматизирани полицајци, а наскоро ќе добијат и летачки моторцикли – Hoversurf Scorpion-3. Scorpion-3, кој изгледа како мешавина од дрон и моторцикл, е направен од руски стартап за производство на дронови – Hoversurf. Полицијата на Дубаи потпиша договор со Hoversurf за изработка на една цела флота вакви моторцикли. Според […]

Повеќе
паметен лежечки полицаец

Македонски паметен „лежечки полицаец“ кој нема да ги нервира возачите

Македонски иновативен тим, Smart Traffic Safety Systems, создаде паметен “лежечки полицаец” кој ќе ги казнува само возачите кои возат пребрзо а не и оние совесните кои што ја почитуваат брзината, пишува Inovativnost. Тимот ја претставил својата идеја преку проектот „Smart bumps“. Ставањето на технологијата во функција на безбедноста и заштитата на животната средина беше препознаено и наградено […]

Повеќе
Светско првенство фудбал 2018

Предвидување на AI – кој ќе го освои Светското првенство во фудбал?

Овие предвидувања биле генерирани користејќи AI технологија. Таа користела уникатна комбинација на човечки согледувања и алгоритми на вештачка интелигенција, што резултира во систем кој е попаметен од луѓето и од машините. Вештачката интелигенција работи преку поврзување на група на луѓе преку интернет користејќи A.I. алгоритми, овозможувајќи им да размислуваат заедно како систем а нивните предвидувања […]

Повеќе
систем на Google за греење и ладење кој користи енергија од почвата

Систем за ладење и греење кој ја користи енергијата на почвата

“Родителската” компанија на Google, Alphabet, претстави систем за греење и ладење кој ја користи енергијата од почвата за да ја регулира температурата во домот. Системот, Dandelion, произлезе од полутајната лабораторија X на компанијата, која е основана со цел да направи геотермални енергетски системи, пишува CNET. Dandelion Air е геотермален систем кој ја пренесува топлината од почвата до […]

Повеќе
тркачки автомобил класично ферари

Ферари тркачки модел од 1963 година е најскапиот автомобил во светот

„Ферари“, „250 ГТ“, тркачки модел од 1963 година, стана најскапиот автомобил во светот продаден за рекордни 70 милиони долари, пишува Makfax. Натпреварувачко деби имал на познатата трка 24 часа Ле ман во 1963 година и завршил на 4 место. Во 1964 година победил на трката Тур де франс, која важеше за една од најважните автомобилски […]

Повеќе
пловечка нација

Првата пловечка нација во светот ќе биде готова до 2022 година

Првата независна пловечка нација во светот, Floating Island Project, која ќе се наоѓа во Тихиот Океан и ќе биде готова до 2022 година, ќе има сопствена влада и сопствена парична единица – криптовалутата вејрон, пишува Daily Mail.  Планот е овој пловечк град-држава да има 300 домови со мноштво ресторани, хотели, канцеларии итн. и сето тоа во близина […]

Повеќе
Имплант за закрепнување од мозочен удар

Научници направија имплант за закрепнување од мозочен удар

Научници од Универзитетот Охајо спроведуваат истражување со стимулација на нервот луталник кај доброволци кои преживеале мозочен удар, објави Иновативност. На пациентите во градниот кош им се става имплант наречен MicroTransponder Vivistim – електричен уред кој го стимулира нервот луталник (vagus nerve). Уредот кој работи со помош на бежичен предавател кој фаќа сигнали, го стимулира мозокот кога […]

Повеќе