+389 2 3290 020

info@gps.mk

Мерцедес изненадува..

Мерцедес изненадува..

Мерцедес, наводно, ја развива следната генерација на S-Class како хибриден модел, со широк спектар на различни погони кои се нудат, отворајќи го патот кон електричната индустрија. Новиот проект на Mercedes-Benz EQ SL во блиска иднина би бил состав на модели со високи перформанси од хибриден и електричен погон. EQS е еден од највозбудливите нови модели […]

Повеќе

Која опција не ја знаат многу сопственици на BMW

Караваните, најдобро и најмногу се продаваат во Европа. Конкретно BMW може да се пофали со голема продажба на Европскиот пазар. Па затоа новата BMW 3-Series Touring ја направија со новитети за своите клиенти. Овој нов модел на караван има дополнителен заден прозорец што може да се отвори одделно од багажникот, но според германската компанија, не […]

Повеќе

Филмската автомобилска колекција на Џејсон Статам

Од 1998 година со сега, Статам се појавува во над триесет филмови. Во секој филм со различна улога и карактер, но секогаш со добри автомобили. Доколку не ја погледнавте колекцијата на автомобили на Џејсон Статам, кликнете веднаш ТУКА. А во прилог ќе ја погледнете колекцијата на автомобили што ги возел на филмови: Ford Mustang GT […]

Повеќе

Колекцијата на автомобили на Џејсон Статам е неверојатна!

Џејсон Статам е еден од поголемите акциони филмски sвезди. Во повеќето свои улоги, тој не само што ги претепа сите лоши момци и го спаси денот; сето тоа го направи возејќи страшно добри автомобили. Тој возеше BMW 735i E38 во првиот филм Транспортер, Mini Cooper S во Italian Job, Pontiac GTO во The Mechanic и […]

Повеќе

Нисан мора да испушти 12.500 работници поради финансии..

Нисан објави дека профитот скоро исчезнал во вториот дел од фискалната година и дека ќе биде принуден да трпи масовни отпуштања за да се сврти брендот. Јапонскиот производител на автомобили Нисан во четвртокот објави дека ќе намалат 12.500 работни места на глобално ниво, во услови на растечка криза во рамките на марката. Извршниот директор на […]

Повеќе

Што има ново кај Тесла?

Возилата „Тесла“ имаат тенденција да станат најзабавните автомобили на патот, според извршниот директор Елон Муск. Веќе со децении, екраните, електронските книги, играњето игри и слушање музика се дел од задните седишта. Сите досегашни автомобили, дополнителните „гаџети“ што ги имаат, се за оние патници кои се возат на задните седишта, особено децата. Е овој пат, Елон […]

Повеќе

Почетнички грешки при управување со мотор.

„Сообраќајот на две тркала“ знае да биде возбудлив, но подеднакво исто и опасен. Новите возачи често прават грешки при возење, со кои можат да се загрозат себеси, нивните моторцикли и другите возачи на патот. Во прилог ги издвојуваме најчестите грешки на кои треба да внимавате: Тестирање на брзината на моторциклот. Купувањето сосема нов мотор е […]

Повеќе

Aвтомобилите од Breaking bad и нивната скриена порака

Редовно наведувана како една од најголемите телевизиски серии на сите времиња, речиси не постои фанатик на серии кој не ја гледал Breaking bad! Слободно може да се каже дека Breaking Bad е веројатно една од најпопуларните ТВ серии досега. Целата продукција е толку лабава и флуидна, но сепак никогаш не можете лесно и едноставно да […]

Повеќе

Која боја е најчеста меѓу автомобилите?

Сетете се на денот кога го купувавте вашиот автомобил. Дали бојата на автомобилот беше еден од одлучувачките фактори? Можеби ќе се изненадете, но 60% од купувачите на автомобили сметаат дека бојата е важен фактор за купување на возило. И постои голема побарувачка за различни бои, што можеби ви звучи чудно. Во светот на автомобилските бои, […]

Повеќе

Зошто е добро да имате електричен тротинет?

Електричните тротинети го привлекоа вниманието на секого и станаа хит. Компактни и практични, брзи и лесни за управување, немаат потреба од паркинг место.. оваа нова електрична направа стана совршен избор за превозно средство низ град. Кои предности ги добивате доколку поседувате електричен тротинет: Лесни и практични – Можете да го свиткате и да го отворите […]

Повеќе

Да ја заштитеме животната средина!

Пазарот за биопластично пакување е воден од зголемената свест за негативните ефекти на конвенционалната пластика. Автомобилите посебно, и нивното производство се заслужни и одговорни за многу емисии на јаглерод кои придонесуваат за глобалното затоплување. Може ли пластиката направена од коров, модуларен дизајн и други иновации да им помогне на моторната индустрија да ги намали емисиите […]

Повеќе

Како ќе заштедите? Со спуштен прозорец или со вклучена клима во вашиот автомобил?

Една позната стара летна дебата при возење е: што ќе троши повеќе гориво во вашиот автомобил, отворените прозорци или климата? Со која опција ќе ми заштеди повеќе пари? Прозорецот затворен, а вклучена климатизација, или обратно? Оваа дилема може да биде разрешена доколку се разреши делот на: каде ќе го возите вашиот автомобил? Доколку се работи […]

Повеќе

Како секогаш да знаете каде сте се паркирале?

На сите сигурно ви се случило да заборавите каде сте го паркирале вашиот автомобил. Можеби сте паркирале на празен паркинг, па кога сте се вратиле назад, паркингот се наполнал и вие не знаете каде се наоѓа вашето возило.. Има повеќе причини кои ќе ви одземат време во потрага на вашето возило. Со цела денешна напредна […]

Повеќе

BMW ни открива нешто повеќе за новиот електричен модел

   Долгоочекуваниот електричниот модел на BMW – iNext SUV, е фатен во прототипска форма што ни дава многу подобар поглед на неговиот надворешен дизајн.     Овој модел кој ќе се соочи директно против Mercedes EQC, Audi e-tron и Tesla Model X, има неконвенционален облик на волан, кој е дизајниран за да им овозможи на возачите лесно […]

Повеќе

100-годишнина од францускиот производител на автомобили Citroën

2019 ја одбележува 100-годишнината од францускиот производител на автомобили Citroën. Поминаа сто години откако Андре-Густав Цитроен го произведе првиот автомобил со негово име, во непрекината лоза која продолжува до денес. По повод овој роденден тие собраа илјадници фанови и љубители на добри автомобили во Ла Ферте Видам во регионот Вал де Луар овој викенд (Франција). […]

Повеќе