+389 2 3290 020

info@gps.mk

Кои се најчесто возени автомобили низ Европа?

Кои се најчесто возени автомобили низ Европа?

Може слободно да се каже дека од Европа излегуваат најдобрите и најубавите автомобили. Европа е седиште на едни од најдобрите и најголемите автомобилски седишта. Но какви автомобили возат Европејците? Погледнете кои Топ 3 автомобили можете најчесто да ги сретнете: Volkswagen Golf Најчесто возен и купуван во: Австија, Албанија, Белгија, Германија, Луксембург, Македонија…     Skoda Octavia […]

Повеќе

Што возат светски познатите тенисери и тенисерки?

Кога станува збор за автомобилите на спортистите, сигурно веднаш на памет ви доаѓаат фудбалерите. Добро е познато дека најчесто фудбалерите имаат гаражи со најновите автомобили, но и тенисерите и тенисерките не се за потценување со својот возен парк што го поседуваат. Тенисот е спорт што и тоа како во целост овозможува луксузен живот проследен со луксузен […]

Повеќе

Украден автомобилот на Џејмс Бонд!

Класичниот сребрен спортски автомобил, Aston Martin DB5, беше украден пред два месеци, но властите штотуку ги објавуваат деталите во јавноста, откако обидите за првична истрага не успеаја да ги идентификуваат страните одговорни за злосторството. Веќе е објавена и потерница за истиот. Добро познат на јавноста, Aston Martin DB5 е автомобилот кој се прослави исто толку […]

Повеќе

Најскапите моторцикли во светот!

Летниот период и топлите денови се идеални за долги прошетки со мотор. На љубителите на мотори добро им е познато чуството на разладување додека возат на отворен пат.. додека сите знаеме какво е чуството кога сме затворени во кола.. Па ајде да ви ги кажеме кои се Топ 10 на најскапи моторцикли во светот:   […]

Повеќе

10-те најспори автомобили

Луѓето бараат многу работи кога купуваат автомобил. Тоа е едноставно природно, бидејќи има безброј категории помеѓу различни типови автомобили со многу различни цени. Пронаоѓањето на оној што го сакате може да биде предизвик, затоа што има стотици модели за да изберете. Додека технологијата е една работа, перформансите се друга. И покрај тоа што е 2020 […]

Повеќе

Иновации од жени кои ја револуционизираа автомобилската индустрија.

На сите ни е добро познат митот дека жените не се добри шофери… Тоа е стар мит и верба која сè уште се пренесува од генерациите, но крајно време е овој стереотип да се елиминира. Постојат жени пилоти и астронаути кои работат комплицирани машини и алатки, па зошто автомобилот да биде нешто што луѓето мислат дека не […]

Повеќе

Ова лето…кампувајте…

Поради корона вирусот и светската пандемија, ова лето ретко кој ќе планира летување… препораките ни се на сите добро познати, да не се групираме и да држеме растојание. Погледнавме многу туристички летни атракции дека изгледаат тажно и празно, туристи нема, а баровите се празни..     Токму поради тоа, решивме да ви дадеме една идеа, […]

Повеќе

Наши предлози за летување…

Доколку го добивме вашето внимание за кампување на претходната статија, каде што зборувавме за позитивните и негативните работи на кампувањето.. во оваа статија ќе ви покажеме кои места би биле прекрасни за да ги посетите со кампување. Европа е континент со неверојатна убава природа! И изборот беше тежок, но еве ги нашите предлози за места кои […]

Повеќе

Најбрзиот брод на светот…

Најбрзиот автомобил на светот. Најбрзиот мотор на светот. Набрзиот авион  на светот. Најбрзиот воз на светот.   Како и со сите форми на превоз, разликата помеѓу тркачките и нормалните верзии на секој ден е се поголема. Официјалниот светски рекорд за брзина на вода беше поставен на 8-ми октомври 1978 година од страна на Ken Warby, […]

Повеќе

Дознајте кој е најбрзиот авион на светот…

Најбрзиот автомобил на светот. Најбрзиот мотор на светот. Најбрзиот воз на светот. Ајде да зборуваме и да ви откриеме кој е најбрзиот авиот на светот. Најголемата брзина што ја има достигнато авион е направен од северноамериканската авијација и станува збор за X-15A-2. На 3-ти октомври 1967 година достигна 7.270 км на час, над пустината Мојаве, […]

Повеќе

Дознајте кој е најбрзиот воз на светот…

Пред да ви откриеме кој е набрзиот воз на светот погледнете кој е најбрз автомобил и најбрз мотор… Кога станува збор за возовите, навистина постои голема разлика помеѓу возовите што работат на мотор и повеќе концептуални возови, и ајде да ги разгледаме и двете. Највисоката брзина евидентирана на кој било национален железнички систем, беше на […]

Повеќе

Дознајте кој е најбрзиот мотор на светот…

Претходно зборувавме кој е најбрзиот автомобил на светот, а сега е време да провериме кој е најбрзиот мотор… Возењето мотор станува повозбудливо и авантуристички од автомобилите. И мотоциклот е малце потежок за споредба од автомобилот кога станува збор за најбрзиот бидејќи има моторцикли за кои не е дозволено да се возат на отворен пат поради […]

Повеќе

Дознајте кој е најбрзиот автомобил на светот…

Поранешниот тркачки возач Марио Андрети има изјавено: „Ако сè ви изгледа под контрола, вие не одите доволно брзо“. А кога сме веќе кај брзина би сакале да зборуваме за најбрзите автомобили, авиони, бродови, моторцикли и возови… Кои се тие и со колкава брзина се движат.. Најпрво ќе ви го кажеме најбрзиот автомобил на светот…  Имаше […]

Повеќе

Под каква атмосфера се работи во Aston Martin

Aston Martin е еден од најпознатите и најуспешни производители на автомобили во светот. Тоа е британски независен производител на луксузни спортски автомобили. Роберт Бамфорд и Лионел Мартин ја започнаа компанијата во 1913 година и во овој момент, Aston Martin има над 150 дилери во повеќе од 50 земји на шест континенти, доделувајќи им ја етикетата на […]

Повеќе

Volkswagen Campervan се возила за сите возрасти…

Volkswagen Campervan е прекрасно парче машинерија кој секој би го посакал… Од најмлади до најстари би сакале да одат на еден релаксирачки одмор со Камперван, кој можете да го паркирате каде и да сакате и да имате мини куќа.     Можете да го среднете насекаде, по плажи, планини, селца… и може да се каже дека овој Камперван […]

Повеќе