+389 2 3290 020

info@gps.mk

Поради Корона вирусот откажани големи настани.

Поради Корона вирусот откажани големи настани.

Корона вирусот го потресе светот и дојде до откажување нa настани, како низ Европа, така и низ Македонија. И покрај тоа што цела година се очекувале овие настани… ќе мора да бидат откажани поради безбедност. Една од побитните мерки за заштита од вирусот е – да не се движите меѓу многу луѓе, ако не морате. […]

Повеќе

Најдобрите автомобили на Кадилак

Првиот Кадилак – именуван по францускиот истражувач кој го основаше Детроит – е изграден во 1902 година, што ја прави компанијата една од најстарите компании за автомобили. Кадилак му подари на светот неколку неверојатни работи, вклучувајќи повеќе од контролите на автомобилите како што ги знаеме и користиме денес (светла,воздушни перничиња..), првиот сигурен V8 мотор во […]

Повеќе

А1 Македонија еколошки свесна компанија

Загадувањето на воздухот е една несакана состојба на природната средина каде што воздухот е загаден со супстанции што се штетни за здравјето на човекот. Загадениот воздухот е одговорен за многу болести денес. Па токму затоа, А1 Македонија со супер иницијатива и супер замисла… на своите вработени им овожможи организиран превоз во Скопје, со цел вработените […]

Повеќе

Кадилак беше омилениот автомобил на Ал Капоне…

Можеби не знаете, но Кадилак е заслужен за многу предности и додатоци кои ги имаме и користиме во автомобилите до ден денес. На пример, тие беа првата компанија која ги воведе воздушните перничиња… Прочитајте ги овие интересни и забавни факти од кои ќе се изненадите: Кадилак е еден од најстарите автомобилски марки во светот, основана […]

Повеќе

Европска убавина…

Европа може да се пофали со прекрасна природа и одлични планински предели од кои ќе ви застане здивот. Повеќе европски држави се патување од соништата за авантуристите низ светот. Париз е сон за сите романтични души, Лондон е одличен за сите кои го сакат дождот, Амстердам е предизвик за велосипедистите… Европа е со еден збор […]

Повеќе

Специјалното 250-тото издание на Bugatti Chiron

Во 2016 година Bugatti го претстави Bugatti Chiron. Со намера да има само 500 примероци од овој луксузен автомобил, а четири години подоцна, изработени се 250 единици. За да ја одбележиме оваа прилика, Bugatti ќе го покаже бр.250, Chiron Sport Edition Noire Sportive, на Меѓународниот автомобилски Cаем во Женева во 2020 година, каде започна сето […]

Повеќе

Новото Bentley ќе ви го одземе здивот

Саемот за автомобили во Женева е за помалку од една недела, што значи дека производителите на автомобили се подготвуваат за едно од најистакнатите автомобилски ревии во годината. Bentley ќе пристигне со мистериозно ново возило, Bentley Mulliner Bacalar.     Bentley го имаше своето 100-годишно славење во 2019 година. Тие во сите овие години непрекинаа да […]

Повеќе

Овие автомобили и без пари да ви ги дадат не би ги зеле…

1970-тите беше интересна деценија во историјата на автомобилите. Луѓето сакаат да ги претворат своите автомобили во нешто што е уникатно, нешто по што ќе бидат препознатливи. Автомобилот е тој што ве претставува вас како личност. Но, некои луѓе трудејќи се да направат нешто уникатно, многу спортски автомобили од 1970-тите кои изгледаа прекрасно, ги претворија во […]

Повеќе

„Кавга“ меѓу милијардерите

Бил Гејтс сигурно може да си дозволи да купи кој било автомобил што го сака. Бил Гејтс избра да купи електричен автомобил. Но, и покрај тоа што му даде признание на Tesla за принудување на други производители на автомобили да одат на електрична енергија, се чини дека е забележливо што тој не купи од компанијата што […]

Повеќе

Наместо ретровизори, камера… (ВИДЕО)

Lexus наскоро за прв пат во Европа ќе претстави нов автомобил со систем на камера со страничен преглед.     Идејата зад новиот систем е да ги замените страничните ретровизори со компактни камери со висока резолуција, со подобра слика и пошироки агли за возачот. Секое движење се прикажува на возачот во реално време, преку 5-инчни […]

Повеќе

Кендал и Кајли Џенер имаат подобри автомобили од повеќето мажи

Кланот Кардашијан-Џенер е едно од најистакнатите имиња во индустријата за забава денес. Американското семејство направи дел од своето богатство од нивното популарно ТВ шоу Keeping Up With The Kardashians. На пример, Кендал Џенер стана супермодел и брзо се искачи на врвот на нејзината игра, заработувајќи 22,5 милиони американски долари во 2018 година. Додека пак, Кајли […]

Повеќе

Бекам и неговите снежни лудории

Дејвид Бекам е можеби една од најпрепознатливите спортски фигури, модели и фигури на социјалните мрежи денес. За време на неговата долга фудбалска кариера, тој собра бројни победи пред да замине во пензија и после тоа да се разликува како популарна личност, портпарол и бизнисмен исто така. Но, тој исто така има љубов кон суперавтомобилите и […]

Повеќе

Колекцијата на д-р Дерек Шепард од Grey’s Anatomy

Најпознат по улогата како д-р Дерек Шепард во Grey’s Anatomy, Патрик Демпси е добро познат актер кој се појави во многу холивудски блокбастери покрај најпознатата медицинска серија. Додека пак за љубителите на брзи автомобили, тој е подобро познат како денешен Пол Нјуман. Патрик е успешен актер кој троши слободно време и пари на колекција автомобили […]

Повеќе

Џеј Зи и Бијонсе и нивната автомобилска колекција

Еден од поголемите славни парови во светот се Џеј Зи и Бијонсе. И двајцата се мега-пеечки сензации, кои во своите долгогодишни кариери имаат заработено многу. Откако се венчаа, решија да се изненадуваат еден со друг со подароци. Еден од подароците што Бијонсе ја купи за нејзиниот сопруг беше авион. Можете ли да замислите да добиете […]

Повеќе

Во која соседна држава ќе има фабрика Тесла?

Во Југоисточна Европа, Тесла во моментов работи на станици за полнење во Хрватска, Србија, Словенија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. На друго место во регионот, Тесла има намера да основа станици за полнење и во Бугарија, Грција, Романија и Македонија. Минатиот месец Тесла рече дека планира да отвори станица за полнење во градот Пловдив, […]

Повеќе