+389 2 3290 020

info@gps.mk

Најлошите и најгрдите special edition автомобили (ФОТО)

Најлошите и најгрдите special edition автомобили (ФОТО)

Не е невообичаено автомобилите да доаѓаат во широк спектар на спецификации и на модели. Многу често прво излегува нов модел кој е достапен за пошироката јавност, но, автомобилските компании прават и некои автомобили кои се „специјално издание“ и не се достапни за сите и се во ограничен број.. некогаш дури и само едно возило. Некогаш производителите дозволуваат други […]

Повеќе

Тајните меѓу Форд и вработените

Со долгиот список на признанија што Форд ги има добиено, управуваше и сеуште управува со уште подолг список на правила. Кога Хенри Форд ја започна компанијата Форд Мотор во 1903 година, тој се претстави како пионер не само во автомобилскиот свет, туку и во светот на трудот. Тој на своите вработени му постави 40-часовна работна […]

Повеќе

Во светот на Ферари

Во Абу Даби е изграден “Светот на Ферари” кој е апсолутно шоу за посетителите. Се протега на 2.200.000 квадратни метри, што го прави најголемиот затворен парк за атракции во целиот свет. Ферари е бренд до 70 годишна традиција, па е лесно да се исполни целиот парк со атракции од богатата историја. Сите делови дури и пределите […]

Повеќе

Автомобилите кои не ги поминаа тестовите за безбедност…но, сепак се пуштени во продажба

Во 1885 година беше создаден првиот автомобил. И зачудувачки е колку далеку стигнаа автомобилите во однос на дизајнот, изгледот и перформансите. Со вклучување на толку многу подобрени и кул карактеристики, во денешно време автомобилите се олицетворение на модерната технологија. Ќе бидете изненадени што знаете дека со толку многу напредувања, сепак има автомобили кои не успеваат на […]

Повеќе

А кои ѕвезди се луди по скапи автомобили…?

Вчера ви ги покажавме ѕвездите кои се скромни со своите барања и имаат евтини автомобили кои ги поседуваат и возат. Сега ќе ви кажиме дел од ѕвездите кои се љубители на брзи и скапи автомобили, па не прашуваат за цена и во нивните гаражи може да се види навистина голем луксуз. Ова се само дел […]

Повеќе

Кои познати фаци возат скромни автомобили?

Сите знаеме дека познатите ѕвезди можат да имаат се што ќе посакаат. Како да се во натпревар меѓусебе со докажување и покажување на богатството кое го поседуваат. Но, кога ставува збор за автомобили, некои од нив избраа да возат и не така скапи и лукзуни автомобили, што е за почит. Во прилог погледнете кои од […]

Повеќе

Смешни налепници на автомобилите (ФОТО)

Сигурно на сите ви се случило, додека чекате семафотор да светне зелено, да забележит дека на автомобилот паркиран пред вас има некоја забавна налепница. Голем дел од нив се духовити. Некои од нив исто така можат да бидат толку смешни што сигурно ќе ви го разубават денот. Сега е ваш ред да се насмете малце додека […]

Повеќе

Формула 1 помага за производството на медицински помагала

Збир на тимови од Формула 1 со седиште во Велика Британија, производители на мотори и нивните соодветни технолошки оружја ја проценуваат поддршката за производство на респираторни уреди како одговор на повикот за помош на Владата на Велика Британија. Тимовите работат во соработка со Формула 1, Владата на Велика Британија и други организации за да воспостават […]

Повеќе

Нов ривал во автомобилската индустрија…

Според нормите на најстрогиот протокол на САД EPA, Teslа Model S се поставува како сериозен кандидат на пазарот, Model S е, барем на хартија, модел кој изгледа како иднината на автомобилската индустрија. Но, сега има нов ривал подготвен да го преземе водството. Ќе бидете изненадени кога ќе ви кажеме дека не станува збор за некоја гигант […]

Повеќе

Најпродаваниот автомобил за месец февруари e…

Пандемијата со коронавирусот предизвика проблеми во автомобилската индустрија и допрва ќе предизвика уште повеќе. Но, до февруари, барем низ Европа, се функционираше како што треба. Најголем пораст во продажбата на автобили во февруари доживеа, Renault Clio.     Според податоците, побарувачката за Renault Clio во изминатиот месец, февруари, е поголема за разлика од Volkswagen Golf. Clio го […]

Повеќе

Најгрдите автомобили кои ги возеле/поседувале ѕвездите..

Светските ѕвезди се разликуваат по многу работи, но една што им е заедничка на сите е дека – можат да го имаат секој автомобил што ќе го посакаат. Некои бираат класика автомбили, додека некои имаат посебен стил и барања за нивниот автомобил. Да се задржиме на овие вторите… Не секогаш сите имаат добар вкус кога […]

Повеќе

Ford и FCA наместо автомобили, ќе произведуваат заштитни маски и респиратори.

Ford и FCA (Fiat Chrysler Automobiles) соопштија дека во следниот период ќе изработуваат и медицинска опрема, нешто што се најавуваше во претходните денови низ медиумите. Поради драстично зголемениот број на заболени од Covid-19 во Америка, Ford се здружи со компаниите 3M и GE Healthcare, со цел да се вклучи во процесот на производство на респиратори […]

Повеќе

Какви автомобили поседува Кралицата Елизабета Втора…

Кралската гаража има флота од луксузни автомобили што ги користи Кралицата Елизабета Втора, бидејќи таа е најдолг монарх со повеќе од 60 години на престолот. Нејзината колекција на автомобили е поголема од 10 милиони фунти, што е околу 13,8 милиони долари. Еве дел од ретките класици во сопственост на Кралицата Елизабета Втора. Што возат остатокот […]

Повеќе

Што вози кралското семејство?

Британското кралско семејство има голема почит од нивната земја и се сметаат за британски културни икони. Сето ова го прави кралското семејство најпопуларно и извонредно кралско семејство на светот, но сигурни сме дека веќе го знаете тоа. Сите знаеме дека имаат строги правила во однесување, стил и многу протоколи кои треба да ги почитуваат. Исто така […]

Повеќе

Кои автомобилски брендови се најчести меѓу видео игрите?

Кои модели на автомобили најчесто се појавуваат во видео игрите можите да прочитате ТУКА. А, во прилог ќе ви ги прикажиме кои автомобилски бренд го има најчесто во видео игрите. Ford се наоѓа на врвот на листата и ја носи титулата како бренд кој најчесто се појавува во улога на полициски автомобили, амбулантни возила или такси […]

Повеќе